Plánovaný cisársky rez: čo by ste o ňom mali vedieť
Pôrod je jedným z najosobnejších zážitkov v živote ženy. Aby boli matka aj dieťa v poriadku, čoraz viac žien nechce nechať nič na náhodu a volí si plánovaný cisársky rez. Svedčia o tom aj štatistiky, keďže počet cisárskych rezov neustále stúpa takmer vo všetkých krajinách. Aké sú výhody sekcie v porovnaní so spontánnym pôrodom? Pozreli sme sa na ne s našou gynekologičkou Dr. Evou Lehner-Rothe.
Počas pôrodu je najdôležitejšie v princípe jedno: aby všetko prebehlo hladko, pre ženu a aj pre dieťatko. Lekári, pôrodné asistentky a všetci zúčastnení robia všetko pre to, aby deti prišli na svet zdravé a aby mala žena čo možno najlepší pôrodný zážitok bez komplikácií. Napriek tomu sa čoraz viac tehotných žien rozhoduje pre plánovanú sekciu. Ako teda vyzerá tento zákrok? Na čo sa pri ňom sústrediť? A aké sú jeho výhody a nevýhody? Pre a proti nám vysvetlí naša odborníčka, gynekologička Dr. Eva Lehner-Rothe (Dr. Eva Lehner-Rothe (evarothe-gyn.at)).
Ako prebieha plánovaná sekcia
Nastávajúca matka leží na operačnej sále so spinálnou anestéziou. To znamená, že v bruchu nič necíti a nemôže hýbať nohami, ale je pri vedomí a všetko vidí naživo. „Aby som sa uistila, že epidurál funguje, pred samotným rezom mamičke štipnem do brucha pinzetou. Ak matka nereaguje, viem, že anestetikum zabralo a môžeme sa pustiť do práce.“ Zákrok sa začína rezom do kože, následne sa otvorí maternica a rez sa rozšíri, aby sme mali manipulačný priestor na vybratie bábätka. Keď bábätko vyberiem, odovzdám ho pôrodnej asistentke, ktorá ho ukáže matke. Bábätko sa na operačnej sále následne hneď aj vyšetrí a priloží na prsník matky, aby si ho privinula a mohli si začať tvoriť puto.
Tomuto postupu sa hovorí aj sectio-bonding. Po pôrode anestéziológ podá matke látku na vyvolanie kontrakcií, ktorá vypudí placentu a tá sa potom ručne odstráni. Maternica a brucho sa následne zošijú v niekoľkých vrstvách. Stehy sú vstrebateľné, vyrobené zo samorozpustného materiálu, takže neskôr nie je potrebné odstraňovať ich manuálne. Hneď ako sa matka opäť cíti dostatočne pohyblivá a silná, môže sa postaviť a dokonca sa môže za použitia hydrofilnej transparentnej náplasti aj osprchovať. Klasický cisársky rez je v normálnom prípade absolútne nekomplikovaná operácia, ktorú možno veľmi dobre naplánovať. „Výrazne sa líši od akútne indikovanej sekcie. Tá je nutná, ak je dieťa počas pôrodu v ohrození, napríklad dieťa vykazuje slabú srdcovú činnosť alebo u neho zaznamenáme nedostatočnú saturáciu. V takom prípade treba konať rýchlo. Tento výkon sa už vykonáva v celkovej narkóze.“
V ktorých prípadoch sa odporúča sekcia?
„Cisársky rez sa odporúča, ak je dieťa príliš veľké vzhľadom na panvu matky, čo sa nazýva kefalopelvický nepomer. Hlavnou indikáciou je aj poloha panvy, t. j. keď dieťa leží zadočkom alebo nožičkami napred.“
Aké komplikácie sú možné pri cisárskom reze?
„Komplikácie môžu nastať, keď má žena otvorené brucho. Pri sekcii môže vzniknúť aj riziko poranenia močového mechúra alebo čreva. Močový mechúr je zvlášť ohrozený pri druhom alebo treťom cisárskom reze. Tieto komplikácie sú však vyskytujú len veľmi zriedkavo a zvyčajne sa dajú vyriešiť priamo počas operácie.“
Čo je to plánovaná sekcia?
„Plánovaný cisársky rez je plánovaný zákrok, ktorý sa vykonáva 7 až 10, maximálne 14 dní pred termínom pôrodu, aby sa zamedzilo spontánnemu pôrodu. Na druhej strane, akútna sekcia sa vykonáva počas pôrodu v prípade komplikácií. V prípade plánovaného cisárskeho rezu je pacientka podrobne informovaná o možných komplikáciách a na takýto zákrok musí udeliť svoj súhlas.“
Aké sú výhody a nevýhody cisárskeho rezu v porovnaní so spontánnym pôrodom?
„Výhodou cisárskeho rezu je, že sa dá naplánovať. Jednou z nevýhod je dlhšia doba následného odpočinku na lôžku a skutočnosť, že ide o operáciu brucha. Pacientky po cisárskom reze nie sú také mobilné ako po vaginálnom pôrode. Zostáva po ňom jazva a obdobie rekonvalescencie môže trvať dlhšie. Napriek tomu, že ide o operáciu, po pôrode sekciou sa uvoľňujú rovnaké endorfíny ako pri prirodzenom pôrode.“
Čo by mala pacientka vedieť pred cisárskym rezom?
„Je dôležité vedieť, že cisársky rez je operácia a pacientka bude po ňom viac odpočívať ako po spontánnom pôrode. Hormonálne a fyzické reakcie sú rovnaké ako pri spontánnom pôrode. Rozdiel nie je ani v spustení mlieka, v popôrodnom priebehu a ani v období zotavovania sa. Popôrodná starostlivosť prebieha v rámci záverečného popôrodného vyšetrenia po 6-8 týždňoch. Jazva po cisárskom reze sa zvyčajne zahojí po týždni, procesu hojenia napomôže náplasť. Spočiatku by sa matka mala šetriť a ideálne nedvíhať ťažké predmety, maximálne len zhruba 5-7 kg. Dieťatko samozrejme mamina môže nosiť za každých okolností.“